Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Tully

    ★★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Colette

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Into the Woods

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Hereditary

Jun 8

Most Watched

Colette

4 times

Lady Bird

4 times

Suspiria

4 times

The Favourite

3 times

Rosemary's Baby

3 times

Last Film

Peppermint

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
124 films
Romance
61 films
Comedy
51 films
Horror
43 films
Thriller
36 films
Mystery
28 films
Fantasy
20 films
Family
15 films
Crime
15 films
History
13 films
USA
180 films
UK
49 films
France
14 films
Ireland
11 films
Italy
10 films
Canada
8 films
Netherlands
4 films
Japan
3 films
China
3 films
Australia
2 films
English
198 films
French
33 films
German
15 films
Italian
12 films
Spanish
6 films
Latin
5 films
Russian
4 films
Polish
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 310

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Dino’s most liked review

Dino’s most liked list

Best Actress Winners Ranked

Actresses are ranked by their performance in the film, and not by their overall filmography. Similarly, films are ranked based on the winning performance and not by the film as a whole. Top 10 are all incredibly close.

Need to Watch- 7th Heaven, Street Angel, Min and Bill, The Sin…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

A Woman Under the Influence
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Marnie - Met Opera Live

Films Dino watched in 2018

  • Peppermint
  • Mary Queen of Scots
  • Colette
  • Christmas Inheritance
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Little Women
  • Mary Poppins Returns
  • The Favourite
  • Little Women
  • Mary Queen of Scots
  • Little Women
  • Little Women
  • Little Women
  • Riding in Cars with Boys
  • Colette
  • The Bad Seed
  • Rosemary's Baby
  • The Favourite
  • Poison
  • Carol
  • Born Yesterday
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Vox Lux
  • Bridget Jones's Baby
  • Bridget Jones's Diary
  • Lady Bird
  • Vertigo
  • Widows
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Psycho
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Legally Blonde
  • Florence Foster Jenkins
  • Fifty Shades Freed
  • Fifty Shades Darker
  • Fifty Shades of Grey
  • Lady Bird
  • The Black Cauldron
  • Moonstruck
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The African Queen
  • Stage Door
  • Summertime
  • Morning Glory
  • The Lion in Winter
  • Widows
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Favourite
  • The Grinch
  • The Princess Switch
  • Summer of 84
  • Boy Erased
  • The Princess Switch
  • Network
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Suspiria
  • Marnie - Met Opera Live
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Howards End
  • Suspiria
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Post
  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • A Bigger Splash
  • I Am Love
  • Suspiria
  • Mysterious Skin
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Shape of Water
  • The Country Girl
  • Orlando
  • Suspiria
  • Suspiria
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Monster's Ball
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • Cabaret
  • Mystic Pizza
  • The Haunting
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Lobster
  • On Golden Pond
  • La La Land
  • Monster
  • Halloween
  • Halloween
  • Coquette
  • Bad Times at the El Royale
  • A Star Is Born
  • Still Alice
  • Colette
  • Let's Scare Jessica to Death
  • A Star Is Born
  • Colette
  • Lizzie
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Company
  • A Simple Favor
  • The Bad Seed
  • The Nun
  • Upgrade
  • The Bad Seed
  • The Bad Seed
  • The Wife
  • Showgirls
  • Into the Woods
  • Princess Cyd
  • Shag
  • Searching
  • Sharp Objects
  • The 10 Year Plan
  • The Little Stranger
  • Return to Oz
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Wild Child
  • Annabelle
  • The Conjuring 2
  • The Birdcage
  • Showgirls
  • Cooties
  • The Conjuring
  • The Happytime Murders
  • Frankenstein
  • Slender Man
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Crazy Rich Asians
  • Hellbent
  • Scream
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Seeds of Yesterday
  • If There Be Thorns
  • The Spectacular Now
  • Incredibles 2
  • Dick
  • The Incredibles
  • Eighth Grade
  • A Woman's Face
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Rosemary's Baby
  • Ordinary People
  • Solo: A Star Wars Story
  • It Takes Two
  • The Spy Who Dumped Me
  • Tenebre
  • Crimson Peak
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Tully
  • A Star Is Born
  • The Trip to Bountiful
  • Room
  • The Trip to Bountiful
  • Dracula: Prince of Darkness
  • The Brides of Dracula
  • Dracula
  • Rosemary's Baby
  • Victor/Victoria
  • Brooklyn
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Victor/Victoria
  • Thoroughbreds
  • A Streetcar Named Desire
  • Hereditary
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • Summer and Smoke
  • Jackie
  • Sudden Fear
  • Sweet Bird of Youth
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Thoroughly Modern Millie
  • Far from Heaven
  • The Hours
  • Soapdish
  • The Bridges of Madison County
  • The Devil Wears Prada
  • Alice Adams
  • The Letter
  • Grey Gardens
  • I, Tonya
  • A Woman Under the Influence
  • Hereditary
  • Pufnstuf
  • Love on a Leash
  • Hereditary

World Map

Highly rated films Dino is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more