Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 218 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Wreck-It Ralph

Jan 1

Most Watched

Suspiria

8 times

Booksmart

3 times

Frozen II

twice

Little Women

twice

Lady Bird

twice

Last Film

Shag

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
107 films
Horror
69 films
Comedy
65 films
Romance
39 films
Thriller
36 films
Fantasy
33 films
Adventure
27 films
Mystery
20 films
Family
19 films
Action
16 films
USA
181 films
UK
28 films
France
18 films
Italy
12 films
Canada
8 films
Australia
7 films
Germany
6 films
China
4 films
Belgium
3 films
Ireland
3 films
English
208 films
French
40 films
German
18 films
Spanish
9 films
Italian
9 films
Chinese
4 films
Latin
4 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 162

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Dino’s most liked review

Dumbo

★★★

The minute Colin Farrell appeared, my 11 year old nephew turned to me and said “isn’t he your type?” Yes. Yes, he is.

More reviews

Dino’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Tall Girl
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Winter Meeting
Average weighted rating:

3.0

Films Dino watched in 2019

  • Shag
  • Vertigo
  • Little Women
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Bombshell
  • Knives Out
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Frozen II
  • Honey Boy
  • Marnie
  • Frozen
  • Frozen II
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • Last Christmas
  • The Good Dinosaur
  • Booksmart
  • Treasure Planet
  • Little Women
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • An American in Paris
  • Parasite
  • The Band Wagon
  • The Barkleys of Broadway
  • Lady Bird
  • Prince of Broadway
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Dracula
  • Nosferatu the Vampyre
  • I Walked with a Zombie
  • The Lighthouse
  • Suspiria
  • Suspiria
  • Within Our Gates
  • Little Monsters
  • Snow White: A Tale of Terror
  • The Blair Witch Project
  • The Satanic Rites of Dracula
  • Dracula A.D. 1972
  • Taste the Blood of Dracula
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • Dracula: Prince of Darkness
  • The Brides of Dracula
  • Dracula
  • Judy
  • Showgirls
  • Showgirls
  • Tall Girl
  • Hustlers
  • It Chapter Two
  • It Chapter Two
  • Good Boys
  • The Peanut Butter Falcon
  • Ready or Not
  • Splendor in the Grass
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Kitchen
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Farewell
  • It
  • The Lion King
  • Stuber
  • Toy Story 4
  • Angela
  • Midsommar
  • The Dead Don't Die
  • Child's Play
  • Late Night
  • Don't Look Now
  • The Wicker Man
  • Ma
  • Evolution
  • The Miniaturist
  • Clemency
  • The Perfection
  • Booksmart
  • Aladdin
  • Always Be My Maybe
  • The Trout
  • Life Partners
  • Alice
  • In Fabric
  • Girlfriends
  • The Bigamist
  • Booksmart
  • The Nightingale
  • Sex Is Comedy
  • Wine Country
  • Fat Girl
  • Kitty
  • Firecrackers
  • Sweetie
  • Three Examples of Myself as Queen
  • A Visit from the Incubus
  • Viva
  • Poms
  • The Hustle
  • Long Shot
  • Dinner at Eight
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Claire's Camera
  • La Ceremonie
  • The Women
  • The Women
  • The Opposite Sex
  • The Baby-Sitters Club
  • The Wind
  • Elle
  • The Piano Teacher
  • Murder by Contract
  • White Material
  • High Life
  • Experiment in Terror
  • Dragonwyck
  • Undercurrent
  • Winter Meeting
  • My Brilliant Career
  • All About Eve
  • Wild Nights with Emily
  • Missing Link
  • Unicorn Store
  • Vox Lux
  • The Company of Wolves
  • Pet Sematary
  • Us
  • The Miracle Worker
  • The Rose Tattoo
  • Children of a Lesser God
  • Bright Star
  • The Piano
  • Dumbo
  • Suspiria
  • Gloria
  • Gloria Bell
  • Cruel Intentions
  • Us
  • Stepmom
  • Suspiria
  • Lady Bird
  • EverAfter
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Storm Center
  • Climax
  • Little Women
  • Suspiria
  • I Want to Live!
  • Erin Brockovich
  • The Favourite
  • Come Back, Little Sheba
  • Coal Miner's Daughter
  • The Three Faces of Eve
  • The Song of Bernadette
  • Captain Marvel
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Blue Sky
  • Shadow of a Doubt
  • Silver Linings Playbook
  • Stoker
  • Greta
  • Picture Mommy Dead
  • Fanatic
  • Slumber Party Massacre II
  • The Slumber Party Massacre
  • Drag Me to Hell
  • BlacKkKlansman
  • Green Book
  • Isn't It Romantic
  • Little Women
  • The Love Witch
  • Black Swan
  • Abducted in Plain Sight
  • Big Business
  • Suspiria
  • Nine to Five
  • I Feel Pretty
  • The Wizard of Oz
  • The Invitation
  • On the Basis of Sex
  • Nosferatu the Vampyre
  • Dracula
  • 1985
  • Destroyer
  • Pleasantville
  • Vice
  • Halloween
  • Halloween
  • Suspiria
  • Moonlight
  • Destroyer
  • Dumplin'
  • If Beale Street Could Talk

See all 218

World Map

Highly rated films Dino is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Marriage Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more