Sort by

Ben has logged 223 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heroin: Cape Cod, USA

Heroin: Cape Cod, USA

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The American

The American

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Azor

Azor

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Filmmaker

Filmmaker

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gonza the Spearman

Gonza the Spearman

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night Raiders

Night Raiders

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry