Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry