RSS feed for Ben

Ben has logged 295 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Angels Fall

When Angels Fall

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Them

Them

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
High Tension

High Tension

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry