RSS feed for Ben

Ben has logged 33 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry