RSS feed for Ben

Ben has logged 30 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
07
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★
Edit this entry