RSS feed for Ben

Ben has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Child

The Child

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry