Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
24 Frames

24 Frames

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
01
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★
Edit this entry  
28
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank Herbert's Dune

Frank Herbert's Dune

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Edit this entry