Ben has logged 433 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Devil's Trap

The Devil's Trap

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Equinox

Equinox

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★½
Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Adelheid

Adelheid

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Edit this entry