Sort by

AJ has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Looper

Looper

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
Read the review Edit this entry  
17
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
Read the review Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Read the review Edit this entry  
19
United 93

United 93

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry