Sort by

Benedict has logged 236 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All My Life

All My Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear Itself

Fear Itself

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry