benematheque has logged 432 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
ABC Africa

ABC Africa

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
Edit this entry  
31
Adoration

Adoration

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
Edit this entry  
30
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Edit this entry  
29
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The S From Hell

The S From Hell

2010
×
Edit this entry  
29
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Louis C.K.: Oh My God

Louis C.K.: Oh My God

2013
×
Edit this entry  
26
Wheel of Time

Wheel of Time

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
Edit this entry  
24
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★
Edit this entry  
24
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mama

Mama

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates

Pirates

1986
×
Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry