benematheque has logged 48 entries for films during September 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blow

Blow

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romance

Romance

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Roman Polanski: Odd Man Out

Roman Polanski: Odd Man Out

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Edit this entry  
26
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
★★
Edit this entry  
26
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★
Edit this entry  
23
The Coward

The Coward

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Edit this entry  
19
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
When Strangers Marry

When Strangers Marry

1944
×
★★★
Edit this entry  
17
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
Edit this entry  
17
Tabu

Tabu

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Baghead

Baghead

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★½
Edit this entry  
08
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Babylon A.D.

Babylon A.D.

2008
×
Edit this entry  
04
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1998
×
★★
Edit this entry  
01
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry