Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Edit this entry  
04
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Motorama

Motorama

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knowing

Knowing

2009
×
Edit this entry  
10
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry