RSS feed for Ben

Ben has logged 123 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

2014
×
Edit this entry  
07
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brasilintime: Batucada com Discos

Brasilintime: Batucada com Discos

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
Good Kids

Good Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holy Goalie

Holy Goalie

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frownland

Frownland

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Candy

Candy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Control

Control

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Synchromy

Synchromy

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dots

Dots

1940
×
★★★
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adebar

Adebar

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Stille Nacht I

Stille Nacht I

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★½
Edit this entry  
28
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prelude 9

Prelude 9

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Prelude 8

Prelude 8

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
Prelude 6

Prelude 6

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Prelude 14

Prelude 14

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
A Story of Tobacco

A Story of Tobacco

1926
×
★★★½
Edit this entry