Sort by

Ben has logged 137 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Edit this entry  
24
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
06
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Edit this entry  
05
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
04
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
It's Him

It's Him

2017
×
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
24
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
Edit this entry  
24
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
Edit this entry  
19
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Miss Lonely

Miss Lonely

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru

2002
×
Edit this entry  
11
A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

2000
×
Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry