Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★★

  • X

    ★★★½

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 138 Films watched
  • 27.6 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

A City of Sadness

Jan 1

Most Watched

Licorice Pizza

3 times

Everything Everywhere All at Once

twice

The Worst Person in the World

twice

Last Film

Something Wild

May 26

Genres, countries & languages

Drama
94 films
Comedy
34 films
Romance
28 films
Thriller
26 films
Action
17 films
Crime
16 films
Documentary
14 films
Adventure
13 films
Mystery
12 films
Sci Fi
10 films
USA
60 films
Japan
35 films
France
28 films
UK
10 films
Italy
9 films
Canada
9 films
Hong Kong
5 films
Sweden
5 films
Germany
5 films
China
5 films
English
77 films
Japanese
42 films
French
27 films
Chinese
8 films
Cantonese
7 films
German
7 films
Spanish
6 films
Italian
6 films
Korean
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ben’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★★½

I CAN'T TELL YOU HOW I FEEL
MY HEART IS LIKE A WHEEL
LET ME ROLL IT
LET ME ROLL IT TO YOU

More reviews

Ben’s most liked list

The Beatles: Get Back
Drive My Car
The French Dispatch

2021

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Most Beautiful
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru
Average weighted rating:

3.5

Films Ben watched in 2022

  • Something Wild
  • Crash
  • Jackass 4.5
  • Jules and Jim
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Men
  • The Bad Sleep Well
  • Cléo from 5 to 7
  • Paris Belongs to Us
  • Pride & Prejudice
  • The Hidden Fortress
  • Shock Corridor
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Mysterious Object at Noon
  • A Scanner Darkly
  • Last Year at Marienbad
  • Time Piece
  • The Lower Depths
  • HAIM / Valentine
  • Chronicle of a Summer
  • It's Him
  • Chungking Express
  • The Royal Tenenbaums
  • Throne of Blood
  • Lola
  • The Rocking Horsemen
  • Written on the Wind
  • Age of Bloom
  • The Last Picture Show
  • Pumpkin Movie
  • The Great Beauty
  • The Northman
  • I Live in Fear
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • The Band Wagon
  • Love & Pop
  • Miss Lonely
  • L'Argent
  • Seven Samurai
  • Everything Everywhere All at Once
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Seventh Seal
  • Introduction
  • The End of Summer
  • Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru
  • A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies
  • Ikiru
  • Everything Everywhere All at Once
  • Late Autumn
  • Army of Shadows
  • Turning Red
  • The Lives of Others
  • La Dolce Vita
  • The Idiot
  • The Assassin
  • The Grandmother
  • The Worst Person in the World
  • The Worst Person in the World
  • Stranger Than Paradise
  • X
  • In Dog Years
  • The Godfather
  • The Last Days of Disco
  • Scandal
  • The Power of Kangwon Province
  • Rashomon
  • The Emperor's Naked Army Marches On
  • The Batman
  • Stray Dog
  • Licorice Pizza
  • Dune
  • Please Hold
  • Stop Making Sense
  • All That Heaven Allows
  • Nimic
  • A Woman Is a Woman
  • Before Sunrise
  • The Quiet Duel
  • Zazie dans le Métro
  • Breathless
  • Stations of the Elevated
  • The Cousins
  • A Touch of Sin
  • Pickup on South Street
  • Sunday Bloody Sunday
  • Hiroshima Mon Amour
  • Drunken Angel
  • CODA
  • Licorice Pizza
  • The Tragedy of Macbeth
  • Licorice Pizza
  • One Wonderful Sunday
  • The Matrix Resurrections
  • The French Dispatch
  • Abel's Island
  • Something to Remember
  • The 400 Blows
  • No Regrets for Our Youth
  • Jackass Forever
  • La Notte
  • Amores Perros
  • The Beatles: Get Back
  • Johnny Guitar
  • Throw Down
  • Dead Man
  • Sanshiro Sugata Part Two
  • Black Girl
  • Le Samouraï
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Inherent Vice
  • The Lovers
  • Floating Weeds
  • Woman in the Dunes
  • Good Morning
  • Vertigo
  • C'mon C'mon
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • Her
  • A Face in the Crowd
  • Hugo
  • West Side Story
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Thelma
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Most Beautiful
  • True Stories
  • Shadow of a Doubt
  • Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast
  • Equinox Flower
  • Sanshiro Sugata
  • Snowpiercer
  • Rear Window
  • The French Connection
  • House of Gucci
  • Elevator to the Gallows
  • Le Beau Serge
  • A City of Sadness

World map

Highly rated films Ben is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • Aftersun
  • The Bob's Burgers Movie
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more