Ben has logged 26 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brain Eaters

The Brain Eaters

1958
×
Edit this entry  
25
The Lonely Man

The Lonely Man

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Family Life

Family Life

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★½
Edit this entry  
14
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pit and the Pendulum

Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Invasion of the Saucer-Men

Invasion of the Saucer-Men

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry