Sort by

Ben has logged 349 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tom and Jerry: A Nutcracker Tale

Tom and Jerry: A Nutcracker Tale

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Elf's Story

An Elf's Story

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Leonardo's Diary

Leonardo's Diary

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The Ossuary

The Ossuary

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Picnic with Weissmann

Picnic with Weissmann

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★½
Edit this entry  
06
Death Race

Death Race

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★
Edit this entry  
05
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★
Edit this entry  
05
The Trial

The Trial

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
03
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry