Jasmine has logged 124 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Edit this entry  
30
1408

1408

2007
×
★★
Edit this entry  
30
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Admission

Admission

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Back-Up Plan

The Back-Up Plan

2010
×
★½
Edit this entry  
27
unINDIAN

unINDIAN

2015
×
★½
Edit this entry  
27
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★
Edit this entry  
27
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wetherby

Wetherby

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Roar

Roar

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Junebug

Junebug

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★
Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★½
Edit this entry  
25
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Edit this entry  
24
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Killers

Killers

2010
×
Edit this entry  
23
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Edit this entry  
23
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
23
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
23
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Edit this entry  
22
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Edit this entry  
22
Desierto

Desierto

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Edit this entry