Sort by

ben. has logged 25 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American History X

American History X

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry