• Scarface

    Scarface

    ★★★½

    Limited rating due to: anti-communism, racial stereotyping, domestic abuse, sexism (the film concludes without -any?- critique of these damaging depictions).

  • Dr. No

    Dr. No

    ★★★

    Western cinema's racist portrayal of East Asians by non-East Asian actors. A partially flawed film with as much promise.

  • Fyre

    Fyre

    ★★★½

    Sad story of neocolonialism from conception to conclusion.

    Direct international exploitation is no longer left in the hands of Western governments, you can market destruction to the consumer.

  • Lennon or McCartney

    Lennon or McCartney

    ★★½

    Martin.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★

    Eddie Vedder is special.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

    179 minutes extended version.

  • Colonel Heeza Liar Foils the Enemy

    Colonel Heeza Liar Foils the Enemy

    ★★½

    *5 minutes.

  • Communism

    Communism

    ½

    This is the Whitehouse of the
    United States of America.
    Looking at the USA, we might see
    it as a country to be studied as we
    study other nations of the world, yet we
    know that USA today is regarded as a
    grave threat to our nation, to our
    freedom, to the peace of the world. Why so,
    what makes it a threat? Looking closer we
    see a clue, public display of giant conglomerates,
    business leaders, these leaders by their…

  • A Trip Through Paris, France in The 1890s

    A Trip Through Paris, France in The 1890s

    ★★★★

    *6 minutes.

  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    One more...

  • Fury

    Fury

    Africa isn't a country.

  • Und Nelson spielt

    Und Nelson spielt

    ★★★★

    *11 minutes.