Sort by

benjamin has logged 286 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★
Edit this entry  
29
George Carlin: It's Bad for Ya!

George Carlin: It's Bad for Ya!

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prayer

Prayer

2002
×
★★
Edit this entry  
28
The End of Time

The End of Time

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
State of Play

State of Play

2009
×
★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★½
Edit this entry  
24
Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
½
Edit this entry  
22
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
I Spy

I Spy

2002
×
½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Human Flow

Human Flow

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Comedian

Comedian

2002
×
★★
Edit this entry  
09
Texting

Texting

2017
×
Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Worm

Worm

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

2017
×
½
Edit this entry  
25
Why Him?

Why Him?

2016
×
½
Edit this entry  
18
Foxes

Foxes

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Restricted

Restricted

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wherever You Go, There We Are

Wherever You Go, There We Are

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Wipe Poem

Wipe Poem

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
Edit this entry  
08
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
08
Trans/Figure/Ground

Trans/Figure/Ground

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Posthaste Perennial Pattern

Posthaste Perennial Pattern

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wipe Poem

Wipe Poem

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★½
Edit this entry  
22
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
A Nos Amours

A Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Splits

The Splits

2017
×
Edit this entry