Sort by

Joulu has logged 330 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Stormheart

Stormheart

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

2018
×
Edit this entry  
07
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Darkness

The Darkness

2016
×
★½
Edit this entry