Ben has logged 41 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Western

Western

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★
Edit this entry  
21
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Zen Diaries of Garry Shandling

The Zen Diaries of Garry Shandling

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greek Pete

Greek Pete

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Love After Love

Love After Love

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bubble

Bubble

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry