Ben has logged 52 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scarred Hearts

Scarred Hearts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Domino

Domino

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Mrs Brown

Mrs Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Damn Yankees

Damn Yankees

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Buddies

Buddies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry