Sort by

Ben has logged 81 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sister Mary Explains It All

Sister Mary Explains It All

2001
×
★★
Edit this entry  
28
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Letter to Freddy Buache

Letter to Freddy Buache

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Follow the Fleet

Follow the Fleet

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Voyage à travers un film (Sauve qui peut (la vie))

Voyage à travers un film (Sauve qui peut (la vie))

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carefree

Carefree

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scénario de 'Sauve qui peut la vie'

Scénario de 'Sauve qui peut la vie'

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twilight's Kiss

Twilight's Kiss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Anger

Love and Anger

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Games

House of Games

1987
×
★★
Edit this entry  
18
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★½
Edit this entry  
17
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry