Sort by

Ben has logged 88 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Despair

Despair

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★½
Edit this entry  
26
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hold That Blonde!

Hold That Blonde!

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Orson Welles at Large: Portrait of Gina

Orson Welles at Large: Portrait of Gina

1958
×
Edit this entry  
22
The Fountain of Youth

The Fountain of Youth

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Any Which Way You Can

Any Which Way You Can

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Around the World with Orson Welles

Around the World with Orson Welles

1955
×
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★
Edit this entry