Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Animated Adventures of Jack Decker

The Animated Adventures of Jack Decker

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
Audience Research

Audience Research

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sick

Sick

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Upcoming Season

Upcoming Season

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Heart Surgery

Heart Surgery

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Movies & Failed Candid-Camera Stunts

Home Movies & Failed Candid-Camera Stunts

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Impossible Truth

The Impossible Truth

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
From: First Hymn to the Night – Novalis

From: First Hymn to the Night – Novalis

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Earthen Aerie

Earthen Aerie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Coupling

Coupling

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Burial Path

Burial Path

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Beautiful Funerals

Beautiful Funerals

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10

"..." Reel Five

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boris Godounov

Boris Godounov

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
23
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Fearmakers

The Fearmakers

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
K.G.F: Chapter 2

K.G.F: Chapter 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry