Sort by

Ben has logged 573 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan

Pan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
A Rage in Harlem

A Rage in Harlem

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tennessee Devil Redux

Tennessee Devil Redux

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fourfilm

Fourfilm

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Piazza Vittorio

Piazza Vittorio

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulberry St.

Mulberry St.

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2017

2017

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry