Sort by

Ben has logged 292 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Senza mostra

Senza mostra

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Communists

Communists

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry