• In This Corner of the World

    In This Corner of the World

    ★★★★

    A gentle, lovely film. Can't help but think of Takahata.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    The reason this didn't entertain quite as much as Wes Anderson's other films is because his work shines brightest when he's writing dialogue. That's why stand out scenes in this are between characters, not during extended monologues.

    The monologues give you a chance to admire this exquisitely iced cake of a film, but the dialogue lets you indulge in it.

  • Dune

    Dune

    ★★½

    Dune unfortunately shows that Denis Villeneuve's incredible eye for spectacle isn't enough to support a film alone.

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    First 30 mins: Oh shit, this is John Wick

    Last 30 mins: Oh shit, this ain't John Wick

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★★

    Oh to be a seaplane pilot in the Adriatic.

  • Promare

    Promare

    ★★★★½

    This whole film is a joke. Thankfully, it's an utter joy to be in on the joke.

    Trigger shines a light on tired tropes and reminds everyone of what made them entertaining in the first place.

  • The Proposition

    The Proposition

    ★★½

    Some great images. The outback itself is depicted brilliantly, the sweltering heat and near inhospitable conditions emanate from the screen.

    A single blink-and-you'll-miss-it moment involving a spear and a static camera is quite breathtaking.

    Alas, the story didn't engage me. Arthur Burns is a diet Colonel Hurtz and the world-weariness of the characters inspires little sympathy for them. One for fans of the genre and the setting.

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★½

    Mei's dad smiling while she delicately places flowers on his work-desk feels like the most under-stated, beautiful moment in film history.

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I love showing this film to friends for the Clooney-Pitt scene alone. That might come across as gratuitous, but when a film manages a sudden tonal-shift that yanks you to the edge of your seat? That's pure entertainment.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★½

    The scene where C3PO tells the story of the first two films to the Ewoks is pure Christmas.

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★★★½

    A novel concept executed brilliantly. Ben Wheatley brings together a tremendously talented cast, hands them a concise, sharp screenplay to play with and starts rolling.

    The dialogue is superb; fans of Martin McDonagh's work will find lots to love here as it appears to share some DNA. Wheatley and Amy Jump have managed to put together a script that highlights the humour found in such an absurd situation while simultaneously making every character's actions believably human.

    Put it this way,…

  • Modest Heroes

    Modest Heroes

    ★★★

    Why tf didn't they call it "Humble Heroes".