Ben has logged 101 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Night at McCool's

One Night at McCool's

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12:01

12:01

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Family

The Family

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry