Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Edit this entry  
22
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tarantella

Tarantella

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Ritual

The Ritual

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
Read prior review Edit this entry  
03
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry