Sort by

baradetski has logged 289 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Moderns

The Moderns

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
Edit this entry  
10
Road to Nowhere

Road to Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
Edit this entry  
05
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Spartans

Meet the Spartans

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ascent

The Ascent

1977
×
Edit this entry  
20
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
05
On Sunday Afternoon

On Sunday Afternoon

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
02
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Which Way to the Front?

Which Way to the Front?

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Edit this entry  
16
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
12
Serpents of the Pirate Moon

Serpents of the Pirate Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Altar

Altar

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Melodrama

Melodrama

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Remains to Be Seen

Remains to Be Seen

1989
×
★★★★½
Edit this entry