Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saved!

Saved!

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Toll of the Sea

The Toll of the Sea

1922
×
★★½
Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry