Sort by

Ben has logged 137 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stutz

Stutz

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry