RSS feed for benschmidt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cheer

Cheer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Island

The Island

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rampage

Rampage

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Natural

The Natural

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry