RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 328 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mike Wallace Is Here

Mike Wallace Is Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Lies

True Lies

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Country Music

Country Music

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★½
Read the review Edit this entry