RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 35 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry