RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 27 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry