RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 74 entries for films rated ★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quiet Storm: The Ron Artest Story

Quiet Storm: The Ron Artest Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Major League

Major League

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry