RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 65 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Disappeared

The Disappeared

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry