RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 90 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Country Music

Country Music

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry