bensheckel has logged 176 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
11
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry