bensheckel has logged 373 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★
Edit this entry