bensheckel has logged 24 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry