Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Long Shot

Long Shot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notes on an American Film Director at Work

Notes on an American Film Director at Work

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Il Bidone

Il Bidone

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry