• The Interview

  • Ex Machina

  • Dumb and Dumber To

  • Selma

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★

  • Interstellar

  • John Wick

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Phoenix

    ★★★★

  • This Is Where I Leave You

    ★★

  • The Theory of Everything

    ★★

  • While We're Young

    ★★½

  • Top Five

  • Nightcrawler

  • The Imitation Game

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • They Came Together

  • 22 Jump Street

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Normal Heart

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Welcome to New York

    ★★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

  • Mr. Turner

  • The Trip to Italy

  • Harmontown

  • Chef

    ★★★

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Battered Bastards of Baseball

  • Life Itself

  • What We Do in the Shadows

  • Boyhood

    ★★★★

  • Dear White People

  • The Skeleton Twins

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • American Hustle

  • Is the Man Who Is Tall Happy?

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Saving Mr. Banks

    ★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Toy Story of Terror!

  • Her

    ★★★

  • Captain Phillips

  • Enemy

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

  • Enough Said

    ★★★★

  • Locke

  • Starred Up

    ★★★★½

  • Tim's Vermeer

  • Gravity

    ★★★½

  • All Is Lost

    ★★★★

  • About Time

  • Clear History

  • In a World...

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • The Wolverine

  • The World's End

    ★★

  • The Immigrant

    ★★★

  • Man of Steel

    ★★

  • The Internship

  • Monsters University

    ★★★

  • This Is the End

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • A Touch of Sin

    ★★★★½